Máte problémy so zažívaním – pomôcť Vám môže jedna rastlina
Problémy s trávením sú jedným z najčastejšie riešených problémov. Tráviaci systém je prepojený prakticky s celou orgánovou sústavou. Ak nefunguje správne je načase s tým niečo robiť. Jedlo Vám nemusí spôsobovať trápenie, vychutnajte si ho s úsmevom.
Ako trávenie funguje
Cesta každého jedla začína v ústach. Tam je rozomleté a premiešané so slinami. Tie pôsobia na trávenie sacharidov. Jedlo následne putuje do pažeráka a prichádza do žalúdka. Kyseliny žalúdočných štiav rozkladajú bielkoviny v jedle. Takto pripravená masa putuje do tenkého čreva, kde sa dejú zázraky. Práve tam prebieha záverečné trávenie a vstrebávanie živín. Tu sa z bielkovín tvoria aminokyseliny, z tukov mastné kyseliny a sacharidov cukry. Po vstrebaní všetky tieto látky vstupujú priamo do krvného riečišťa a sú transportované do všetkých častí nášho tela. Zbytok nestrávených zvyškov putuje hrubým črevom, aby sa ako zmes vody, baktérií, odumretých buniek čreva a nestráveného jedla odstránil z tela v podobe stolice.
Príznaky problémov s trávením
Za normálnych okolností trvá prechod jedla cez naše telo jeden až dva dni. Pri zlom trávení sa táto cesta môže predĺžiť alebo urýchliť. Hlavnými znakmi zlého trávenia sú nafukovanie, plynatosť, zvracanie a nevoľnosť, reflux, škvŕkanie v bruchu, bolesť brucha alebo silné kŕče. Môžu prísť náhle alebo prichádzajú postupne a nabaľujú problém dlhodobo. V niektorých prípadoch trávenie štrajkuje po sviatkoch, kedy si toho doprajeme viac, než je zdravé. Po konzumácii alkoholu či tučných a vysmážaných jedlách. Akútne problémy môžu byť spojené aj s infekciou. Typická je hnačka, zvracanie, pálenie záhy či zápcha. Tieto príznaky sú spojené s nechutenstvom a pridružiť sa môže aj horúčka. Chronické poruchy trávenia predstavujú ťažší problém a sú podstatne závažnejšie. Je dôležité dlhodobé poruchy konzultovať so svojím lekárom. Ten môže pomocou testov potvrdiť alebo vylúčiť ťažšie formy porúch ako napríklad celiakia, žalúdočné vredy, Chrohnova choroba, syndróm dráždivého čreva alebo rakovina. V dnešnej dobe je tráviaci trakt ťažko skúšaný rôznymi druhmi alergií, intolerancií a v neposlednom rade návalom liekov a nekvalitných produktov, ktoré sú nám ponúkané.
Pomôcť môže príroda
Príroda nám má stále čo ponúknuť. Priaznivé účinky tejto rastliny na trávenie Vás možno prekvapia…
Aloe vera ako záchranca trávenia
Aloe vera je storočia známa svojimi účinkami na naše zdravie. Je prospešná od korienkov vlasov po liečbu popálenín. Účinne pomôže zvonku aj zvnútra. Priaznivo pôsobí na celý tráviaci trakt. Pomáha pečeni aj pankreasu, vyčistí a rozhýbe črevá a upokojí žalúdok. Znižuje cholesterol a dáva pod kontrolu cukor. Aloe vera úspešne pomáha v detoxikačnom procese nášho tela – v krvi, orgánoch aj v črevách. Aktivuje našu obranu proti vonkajším vplyvom aj vďaka obsahu vitamínu C, E či zinku, ktorý je dôležitý pre správne fungovanie imunitného systému. Aloe vera môžeme nájsť na pultoch v lekárňach, potravinách či drogériách. Je dodávaná v rôznych formách pre ľahšiu aplikáciu či užívanie. Nájdeme ju preto ako krémy na vonkajšie použitie alebo ako aloe vera drink gély. Nebojte sa siahnuť po tejto alternatíve v prípade chronickej zápchy, aloe vera podporuje peristaltiku čriev a ich hydratáciu. Pri akútnej hnačke a pálení záhy je rovnako účinná. Pomocnú ruku Vám podá aj ak trpíte syndrómom dráždivého čreva a žalúdočnými vredmi.