Kto víťazí v celosvetovom závode, aby ponúkal superrýchlu 5G?
Hoci ešte nie je úplne definovaná ako norma, hovoríme, že filmy s vysokým rozlíšením (HD) sa čoskoro stiahnu na smartphony v priebehu niekoľkých sekúnd, alebo že vozidlá bez vodiča budú prenášať údaje do kontrolných centier a navzájom, keď sa budú pohybovať v inteligentných mestách.
Ale čo je dnes 5G realita? Ktorý národ dosiahol čo najviac z toho doteraz? A je to všetko, čo je rozbité?
Najvýznamnejšia prehliadka pre 5G sa doteraz uskutočnila v Južnej Kórei počas zimných olympijských hier.
Kórejčania používali v mnohých aplikáciách štipľavé bezdrôtové pripojenia – vrátane bizarného pripojenia odstrašujúcich zariadení na vidieku, ktoré slúžia na udržanie diviakov mimo her. Niektoré zariadenia boli nastavené tak, aby hrali tygrové vlky v snahe odvrátiť roamingové ošípané.
V prípade použitia, ktoré môže byť v budúcnosti rozšírenejšie, miestny operátor KT tiež použil 5G na vysielanie živého videa udalostí na obrovské obrazovky na autobusoch.
To všetko bolo v tom čase okrúhkom tlieskaní, ale ak prekonáte humbuk, rýchlo narazíte na čestné priznania od KT, že jeho 5G experimenty mali určité obmedzenia.
Na summite v New Yorku v apríli zástupca KT povedal, že štyrikrát toľko základných staníc – antény vysiela signál – sú potrebné pre 5G v porovnaní s LTE, súčasnou generáciou technológie 4G.
Štúdie olympijských hier boli narušené nedostatočným prenikaním signálu 5G do vnútorných priestorov pri vysielaní z vonku, dodal. Spoločnosť KT bude musieť investovať kapitál, aby sa pokúsila vyriešiť tieto problémy.
„Máte pocit, že Južná Kórea, ktorá má tento silný tlak, teraz prestáva dýchať,“ hovorí profesor William Webb, nezávislý konzultant a autor knihy 5G Mýtus.
Prof Webb poukazuje na to, že 5G môže pracovať na rôznych frekvenciách. Vyššie frekvencie známe ako „milimetrové vlny“ môžu ponúkať rýchlejšiu prenosovú rýchlosť približne 10 gigabajtov za sekundu (Gbps) alebo viac – ale pokrývajú oveľa užšie rozsahy a sú oveľa ľahšie blokované budovami, oknami a dokonca aj ľuďmi, ktorí idú pred nimi,
Tieto obzvlášť rýchle 5G frekvencie okolo 28 gigahertzov (GHz) a vyššie, ktoré Južná Kórea používa pre niektoré zo svojich skúšok, sú obzvlášť ťažké realizovať.
Zatiaľ čo čestná zmienka by mala ísť do Kataru, ktorého telekomunikačný poskytovateľ Ooredoo hovorí, že už spustil komerčnú službu 5G, celosvetové preteky dominujú veľkí chlapci.
Napríklad USA vyhlasujú skúšky a pokusy. Veľkí prevádzkovatelia sietí, ako sú AT & T a T-Mobile, nakupujú technológie a bity rádiového frekvenčného spektra, aby umožnili malé rozmiestnenie 5G.
Ale ako hovorí profesor Webb, v mnohých tlačových správach je často veľmi málo podrobných informácií o spôsobe, akým bude pokrytie skutočne realizované.