Ako nahradiť vitamíny a minerály z mlieka u detí, ktoré sú alergické na laktózu
Ak by dospelý človek nepil mlieko a nekonzumoval mliečne výrobky, v podstate sa nič hrozné nedeje. Iné je to však v prípade detí. Ich telo je totiž vo vývoji a látky obsiahnuté v tejto bielej tekutine sú pre jeho organizmus veľmi dôležité. Problém nastáva u drobcov, ktorí trpia alergiou na laktózu, teda mliečny cukor. Prvým po čom väčšina rodičov siahne je bezlaktózové mlieko a podobné produkty zbavené mliečneho cukru. V skutočnosti však existuje omnoho viac alternatív.
Mlieko je zdrojom:
- Tukov
- Bielkovín
- Vápnika
- Horčíka
- Fosforu
- Sacharidov
- Tekutín
- Medi
- Draslíka
- Zinku
- Selénu
- Omega 3 a omega 6 nenasýtených mastných kyselín
- Sodíka
- Vitamínov C, D, E, K, A a B
Problematický vápnik
Pri deťoch, ktoré mlieko nemôžu konzumovať sa väčšinou objavujú problémy s nedostatkom vápnika. Ten je zároveň v tomto veku obzvlášť dôležitý, pretože zodpovedá za správny vývoj kostí a kĺbov. Ostatné vitamíny a minerálne látky, sa totiž v mlieku nenachádzajú v extrémne zvýšenej miere, v porovnaní s inými potravina, ktoré ich obsahujú tiež.
Ako prirodzene deťom dodať dostatočné množstvá vápnika?
Aj keď nám pri slove „vápnik“ asi ako prvé napadne mlieko, v skutočnosti sa nejedná o jeho najlepší zdroj. Nasledujúcimi potravinami, ho môžete v strave dieťaťa veľmi jednoducho nahradiť. Ak nazrieme do rastlinnej ríše, máme na výber hneď niekoľko možností. Medzi najlepšie zdroje tejto látky patrí mak. Rovnako dobré sú aj orechy, obzvlášť mandle a lieskovce. Siahnuť môžete aj po sóji a akýchkoľvek produktoch z nej, napríklad po tofu, klíčkoch, varených bôboch, alebo sójovej múke. Veľa vápnika sa nachádza aj v ľanových semenách a tmavej listovej zelenine.
- Mak
- CHIA semienka
- Sezamové semienka
- Orechy (lieskovcové, mandle)
- Riasy a výrobky z nich
- Sója( múka, tofu, klíčky, bôby…)
- Listová zelenina
- Zeler
- Strukoviny