Fakty o hrochoch
Veľkosť
Hrochy sú bucľaté zvieratá a podľa Animal Planet sú tretím najväčším žijúcim suchozemským cicavcom po slonoch a bielych nosorožcoch. Narastajú do 3,3 m až 5 m. Priemerná samička váži približne 1400 kg, zatiaľ čo samec váži od 1600 do 4500 kg.
Prirodzené prostredie
Hroch žije v subsaharskej Afrike. Žijú v oblastiach, kde je dostatok vody, pretože väčšinu času sú ponorení do vody, aby udržali svoju pokožku chladnú a vlhkú. Podľa National Geographic strávia vo vode až 16 hodín denne.
Hrochy sú spoločenské zvieratá, ktoré sa zdržujú v skupinách. Tieto sa zvyčajne skladajú z 10 až 30 členov, vrátane samcov a samíc, aj keď niektoré skupiny majú až 200 jedincov. Bez ohľadu na veľkosť skupiny, táto je zvyčajne vedená dominantným samcom.
Hrochy sú veľmi hlasné zvieratá. Sú tiež agresívne a považujú sa za veľmi nebezpečné. Majú veľké zuby a kly, ktoré používajú na boj, keď sa cítia ohrození, a to aj ľuďmi.
Aj keď sa hrochy vo vode pohybujú ľahko, v skutočnosti nevedia plávať.
Hladné hrochy
Hrochy sú bylinožravce. Dospelí jedinci zjedia okolo 35 kg trávy denne a kvôli potrave sú ochotní prejsť až 10 kilometrov za noc. Tiež sa živia ovocím, ktoré nájdu počas svojho nočného putovania za potravou. Ak je jedlo nedostatočné, hrochy si ho uchovávajú v žalúdku a vydržia až tri týždne bez jedla.
Napriek tomu, že hrochy boli dlho považované za výhradne bylinožravé, v štúdii z roku 2015 uverejnenej v časopise Mammal Review sa zistilo, že hrochy sa príležitostne živia zdochlinami iných zvierat vrátane hrochov.
Mláďatá
Gravidita u samíc trvá osem mesiacov. Mláďa pri narodení váži 23 až 50 kg. Počas prvých ôsmich mesiacov sa mláďa živí matkiným mliekom. Vo veku 5 až 7 rokov sa z mláďaťa stáva dospelý jedinec.
Priemerná dĺžka života hrocha je 36 rokov.
Podľa Medzinárodnej únie pre ochranu prírody hroch nie je ohrozený druh, ale má sklon k vyhynutiu.